صفحه اصلی
معرفی سرکنسول
اطلاعیه ها
ملاقات سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با استاندار دهوک:

آقای نصر اله رشنودی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با آقای صلاح الدین بها الدین دبیر کل حزب اتحاد اسلامی کردستان عراق ( یکگرتو)ملاقات نمود
گالری تصاویر
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
اخبار > زندانیان ایرانی محبوس در زندان های اقلیم کردستان عراق انتقال به ایران انتقال یافتند.


  چاپ        ارسال به دوست

زندانیان ایرانی محبوس در زندان های اقلیم کردستان عراق انتقال به ایران انتقال یافتند.

زندانیان ایرانی محبوس در زندان های اقلیم کردستان عراق انتقال به ایران انتقال یافتند.

🔹مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران بابیان این خبر تصریح کرد: براساس توافقات قبلی فی مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق که برنامه اجرایی آن در اقلیم کردستان عراق به امضاء اینجانب و وزیر وقت کار و امور اجتماعی اقلیم رسیده بود تعداد زیادی از زندانیان دو طرف به موطن خود منتقل شدند.

🔹عبادی افزود: در این مرحله از تبادل زندانیان که با موافقت جناب آقای نیچروان بارزانی و حمایت سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی و تلاش کمیته انتقال درهمکاری باسرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل و سلیمانیه به نتیجه رسید .

  چهارشنبه تاریخ ۸خرداد ۹۸تعداد ۲۰نفر از محبوسین ایرانی و ۵نفر از زندانیان عراقی در از طریق مرز تمرچین آذربایجان غربی  تبادل شدند.

🔹سرکنسول کشورمان در اربیل در بیان هدف از انتقال زندانیان گفت: محبوس بودن هموطنان در خارج از کشور علاوه بر دشواری  و هزینه های مادی ، مشکلات روحی و روانی بر زندانی و خانواده اش  تحمیل می کند لذا انتقال محکومین به کشور از دغدغه های همیشگی وزیر و معاونت کنسولی و امور ایرانیان وزارت امور خارجه و همچنین نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران است از این رو این نمایندگی نیز تلاش دارد با انتقال زندانیان بخشی از آلام هموطنان کاهش یابد.

🔹وی خصوص تکالیف زندانیان پس از انتقال تصریح کرد: هرچند زندانیان می توانند بطریق قانونی رسیدگی مجدد پرونده ها  را درخواست نمایند ولی برابر توافقات انجام شده احکام صادره در محل وقوع جرم مبنای محکومت زندانیان طرفین است لذا محکومین برای  سپری کردن مابقی مدت محکومت خود به زندان های موطن خود سپرده و در دسترس خانواده های خود خواهند بود.

🔹مرتضی عبادی در رابطه با جرائم زندانیان افزود: مصرف یا همراه داشتن مواد مخدر یا داروهای مخدره و جهل وعدم توجه افراد به قوانین سختگیرانه عراق و نبود کنترل دقیق گذرگاه های خروجی از دلایل اصلی دستگیری و محکومت افراد است که علاوه بر تحمل سختی ها ، هزینه سیاسی و اجتماعی را بر کشور تحمیل می کنند.

🔹سرکنسول ایران در ادامه ضمن قدردانی از مقامات طرفین افزود: دوطرف نسبت به انتقال زندانیان اهتمام دارند و از این رو باید از مساعدت جناب آقای نیچروان بارزانی رییس جدید اقلیم ، وزارت کار و امور اجتماعی و کمیته تطبیق شرائط مشمولین انتقال زندانیان اقلیم کردستان عراق و همچنین توجه ویژه وزارت دادگستری کشورمان قدردانی نماییم . وی در ادامه یاد آورشد: از چهارسال گذشته تا کنون بیش از ۱۵۰زندانی طرفین از مرز تمرچین پیرانشهر تبادل شدند


١٥:١٢ - 1398/03/09    /    شماره : ٥٧٣٨٢٨    /    تعداد نمایش : ١٠٠خروج
نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | جستجوي پيشرفته | ساعات كار اداري