صفحه اصلی
معرفی سرکنسول
اطلاعیه ها
نمایشگاه اختصاصی کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران با حضور سرکنسول و مقامات اقلیم کردستان عراق در اربیل عراق افتتاح شد

برگزاری نمایشگاه معرفی توانمندی های صادراتی ایران در اربیل عراق یک رخداد مهم است
گالری تصاویر
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
اخبار > دیدار جناب آقای مرتضی عبادی با آقای گیلان حاجی سعید رییس اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان استان اربیل


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار جناب آقای مرتضی عبادی با آقای گیلان حاجی سعید رییس اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان استان اربیل

دیدار جناب آقای مرتضی عبادی با آقای گیلان حاجی سعید رییس اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان استان اربیل

رییس اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان استان اربیل به همراه  هیات رییسه روز شنبه تاریخ۲۳ تیر ۹۷ با  مرتضی عبادی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران ملاقات  و در خصوص راههای گسترش همکاری تجاری  تبادل نظر کردند.

آقای  گیلان حاجی سعید رییس اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان اربیل مناسبات تجار و بازرگانان اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران  را خوب  توصیف کرد و خواهان تلاش دوجانبه برای گسترش آن شد.

وی ایران را به لحاظ تامین بخشی از مایحتاج و مسیر ترانزیتی مورد توجه فعالان اقتصادی اربیل دانست اما حجم مبادلات  از مرز حاج عمران را باتوجه به نزدیکی مسافت به اربیل  متناسب با توانمندی ها ندانست.

رییس اتحادیه اربیل همچنین با بیان ویژگی های مرز بین المللی حاج عمران - تمرچین خواستار تقویت مرز و بازارچه تمرچین از جهت عبور کالای ترانزیتی گردید.

 

وی در خصوص رفع اختلافات مالی در بین تجار افزود :اتحادیه با وزرات دادگستری مذاکره نموده تا ساز و کار حکمیت اتحادیه  را در حل اختلافات تجاری بپذیرد. با این روش پرونده های اختلافی بین  تجارطرفین  سریع تر و بطور تخصصی مورد بررسی و حل و فصل قرار گیرد.

 

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در این دیدار انتخاب اقای  گیلان حاجی سعید را به سمت ریاست اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان اربیل  تبریک گفت و

با اشاره  بهبود شرایط در مرز تمرچین نسبت به گذشته خاطرنشان ساخت : سابقا در مرز تمرچین خواب و معطلی کالاها صادراتی از ایران به عراق  بالا بود اما حالا این وضعیت با جداسازی معابر کالا و مسافر و بازارچه از یکدیگر بهبود پیدا کرد.

 - هم اکنون مرز تمرچین -حاجی عمران بطور  روزانه ظرفیت تخلیه و بارگیری حدود 1000خودروی سنگین کالا را دارد اما متاثر از برخی محدودیت ها در طرف عراقی از جمله محدودیت تعداد ناوگان حمل ونقل جاده ای از حاجی عمران به اربیل و عدم اختیار تجار و بازرگانان برای  انتخاب خودروی دیگر برای انتقال کالا از تمام ظرفیت  این  مرز استفاده نمی شود.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران سه مساله محدودیت انتقال برخی از کالاهای ترانزیتی بدلیل نبود دستگاه ایکس ری از طرف ایران و محدود و انحصاری بودن تعداد خودروهای سنگین فعال از حاج عمران تا اربیل و کرایه بالا از طرف اقلیم را عامل ناکارآمدی واقعی این مرز دانست و ضرورت توجه ویژه مسئولین دو طرف را یادآور شد.

مرتضی عبادی همچنین با استقبال از تقویت جنبه ترانزیتی مرز تمرچین گفت: جغرافیای مرز تمرچین برخلاف برخی از دیگر مرزها اجازه افزایش قابل توجه مبادلات تجاری را به طرفین می دهد لذا برای عبور کالاهای  ترانزیتی تجار اقلیم از این مرز نیز تلاش خواهد شد.

🔹طی سه ماه اول سال ۹۷ حدود هفتاد میلیون دلار کالا از این مرز جابجا شد که در مقایسه با دیگر مرز ها قابل توجه نیست


١٨:٣١ - 1397/04/25    /    شماره : ٥٢٥٠٤٠    /    تعداد نمایش : ١٢٣خروج
نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | جستجوي پيشرفته | ساعات كار اداري