صفحه اصلی
معرفی سرکنسول
اطلاعیه ها
ملاقات سرکنسول جمهوری اسلامی ایران با وزیر امور پارلمانی

در تاریخ 9/9/1398آقای رشنودی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با آقای جبار یاور دیدار و پیرامون موضوعات مرتبط و منطقه ای بحث و تبادل نظر نمودند.
گالری تصاویر
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
ملاقات ها

دیدار هیات وزیر آموزش عالی اقلیم کردستان و روسای دانشگاهای دولتی اقلیم با دکتر محمد فرهادی وزیر علوم وهیات همراه در تهران 

سه‌شنبه ۷اردیبهشت ۱۳۹۵

دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با وزیر آموزش عالی و پژوهش‌های علمی اقلیم کردستان عراق گفت: استفاده از تجربیات و نحوه کار پارکهای علم و فناوری ایران می‌تواند نتایج خوبی برای بخش آموزش عالی اقلیم کردستان عراق به همراه داشته باشد. فرهادی در این دیدار که در آن زمینه‌های همکاری و حمایت آموزش عالی ایران در جهت توسعه و پیشرفت آموزش عالی در اقلیم کردستان عراق مورد بررسی قرار گرفت، با اشاره به ظرفیت مناسب آموزش عالی، امور پژوهشی و تکنولوژیکی در ایران اظهار کرد: ما می‌توانیم در همه زمینه‌ها و شاخص‌های آموزش عالی به اقلیم کردستان عراق کمک کنیم و در زمینه‌های مختلف از جمله اعطای بورسیه، ایجاد کرسی زبان فارسی، اعزام استادان در علوم مختلف برای تدریس در دانشگاه‌های اقلیم کردستان عراق و همچنین انجام تحقیقات علمی و فناوری مشترک و تاسیس شعبه‌های دانشگاه‌های ایران در این اقلیم آماده همکاری هستیم.

وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه در زمینه تحقیقات و تولید محصولات، هم‌اکنون 38 پارک علم و فناوری در ایران فعالیت می‌کنند، گفت: مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری فعالیت گسترده‌ای دارند و اصلی‌ترین کارشان ایده پروری، تولید محصول و حتی صادرات محصولات تولید شده به سایر کشورهاست که استفاده از تجربیات و نحوه کار این مراکز می‌تواند نتایج خوبی برای بخش آموزش عالی اقلیم کردستان عراق به همراه داشته باشددکتر. فرهادی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد با تشکیل کمیته‌ای مشترک، همکاری‌های دوجانبه از همین امسال به صورت عملی پیگیری شود و انجام پذیرد.

دکتر یوسف گوران، وزیر آموزش عالی و پژوهش‌های علمی اقلیم کردستان عراق با اشاره به پیوندها و مشترکات تاریخی، فرهنگی و مذهبی دو کشور ایران و عراق گفت: بعد از تاسیس اقلیم کردستان با جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های زیادی داشته‌ایم و در بحث مباحث علمی نیز بسیار علاقه‌مند هستیم از امکانات و تجربیات ارزنده دانشگاه‌های ایران در جهت ارتقای آموزش عالی اقلیم کردستان عراق استفاده کنیم. وی همچنین با اشاره به پیشرفت‌های علمی ایران در سالیان اخیر گفت: با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، همگان شاهد پیشرفت‌های شگرف علمی ایران در سال‌های اخیر بودیم و می‌توانیم با به کارگیری و استفاده از این تجربیات به خصوص در زمینه‌های مهندسی و تکنولوژیکی در جهت توسعه آموزش عالی در اقلیم کردستان عراق فعالیت کنیم.

همچنین در این دیدار دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رییس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم با اشاره به سفر اخیر خود به اقلیم کردستان عراق و ارائه گزارشی از این سفر، نحوه همکاری دانشگاه‌های ایران با اقلیم کردستان عراق را در شش محور عنوان کرد و گفت: در محور دانشجویی و اعزام استادان و دانشجویان عراقی به ایران مقرر شده که 25 درصد دانشجویان به صورت بورسیه در دانشگاه‌های ایران تحصیل کنند.

دکتر سالارآملی همچنین از انجام فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیات علمی اقلیم کردستان عراق در مراکز آموزش عالی و پژوهشی ایران به عنوان دومین محور همکاری آکادمیک یاد کرد و گفت: جهت ایجاد کرسی زبان فارسی در اقلیم کردستان عراق، دو استاد زبان فارسی به مراکز آموزش عالی اربیل و سلیمانیه اعزام می‌شوند که مسؤولیت این کار به دانشگاه پیام نور واگذار شده استوی در ادامه از آمادگی دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، پیام نور و فنی وحرفه‌ای برای تاسیس شعبه در اقلیم کردستان عراق خبر داد و گفت: همچنین برای تاسیس دانشکده مهندسی در دانشگاه سلیمانیه که قرار است توسط دانشگاه صنعتی اصفهان انجام شود، منتظر ارائه مکانی مناسب از طرف دانشگاه سلیمانیه هستیم تا کارهای لازم در این خصوص صورت گیرد  .  دکتر سالار آملی در پایان گفت: در زمینه همکاری در بخش علوم پزشکی نیز دانشگاه علوم پزشکی تهران آمادگی خود را برای جذب دانشجو از اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است.

در این دیدار رؤسای دانشگاه‌های پیام نور، جامع علمی کاربردی، فنی‌وحرفه‌ای، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، کردستان، الزهرا س، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، رییس سازمان امور دانشجویان، معاون آموزشی وزارت علوم، مشاور وزیر علوم و مدیر کل حوزه وزارتی و تعدادی از رؤسای دانشگاه‌های اقلیم کردستان عراق نیز حضور داشتند.

 

ملاقات وابسته فرهنگی سرکنسولگری با معاون وزیر فرهنگ و جوانان اقلیم

آقای محمد شیرزاده شربیانی وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی  ایران در اربیل روز چهارشنبه 4 /6 /1394  با آقای دکترسالار عثمان معاون وزیر فرهنگ و جوانان (روشنبیری ) ملاقات و موضوعات زیر را بحث و تبادل نظر نمود :
-   طرفین اظهار امیدواری کردند که روابط فرهنگی بین اقلیم کردستان و ج.ا.ا  توسعه یابد.
-    ضرورت ایجاد مرکز فرهنگی ج.ا.ا در اربیل و نوع فعالیت های این مرکز تبیین و اهتمام ویژه برای آموزش درعرصه های مختلف فرهنگی –هنری از جمله آموزش زبان فارسی، کارگردانی و نویسندگی فیلم و نمایشنامه ها ، سینما و تئاتر، موسیقی و... را تشریح گردید.
-    مباحثی مربوط به اهتمام بخش فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در" ایجاد و مشارکت" نمایشگاه های فرهنگی در اربیل مطرح گردید.  تامین سالن نمایشگاهی مناسب جهت نمایش و عرضه ی تابلوهای هنرمندان ایرانی  در خطاطی؛ نقاشی ،عکاسی و غیره از طرف ورارت فرهنگ اقلیم در آشنا نمودن هنرمندان ایران و اقلیم موثر خواهد بود. فضای مناسب بزرگی جهت ایجاد نمایشگاه فرهنگی جهت نمایش و عرضه ی کتب، نرم افزار ،صنایع دستی، نمایش فیلم، اجرای موسیقی و... در آینده نزدیک درراستای توسعه ی فرهنگی میان دو ملت درخواست شد. طرفین از ایجاد نمایشگاه های
مشترک بین ایران و اقلیم نیز استقبال کردند.
-    وابسته فرهنگی سرکنسولگری اربیل نشستی نیز با مدیر کل روابط عمومی و رسانه ای وزارت فرهنگ جناب آقای آزاد دارتاش جهت آشنایی و همکاری برگزار کردند. در این ملاقات ها آقای دکتر مصطفی زنگنه یکی از مولفین و از اساتید دانشگاه ها و از مسئولین قبلی این وزارتخانه حضور داشت.

 

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | جستجوي پيشرفته | ساعات كار اداري