صفحه اصلی
معرفی سرکنسول
اطلاعیه ها
ملاقات سرکنسول جمهوری اسلامی ایران با وزیر امور پارلمانی

در تاریخ 9/9/1398آقای رشنودی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با آقای جبار یاور دیدار و پیرامون موضوعات مرتبط و منطقه ای بحث و تبادل نظر نمودند.
گالری تصاویر
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
گردشگری

گردشگری در اقلیم کردستان عراق :

گردشگری یکی از زمینه های فرهنگی اقتصادی دولت اقلیم کردستان عراق است. این بخش از عراق با الگوی دبی در بخش گردشگری ، اقتصاد  مبتنی بر توریسم و تجارت را دنبال نماید .اقلیم کردستان در سالهای اخیر در جهت افزایش گردشگری و صنعت توریسم گامهای بزرگی را برداشته است. در حال حاضر بیش از 450 هتل و مهمانسرا و مراکز پذیرش توریستی معتبر و بسیار خوب در اربیل بنا کرده است. با توجه به اعلام برنامه های فرهنگی و توریستی ویژه در سال 2014 , اربیل بعنوان پایتخت فرهنگی اعلام شد . اکنون صنعت توریسم در مدیریک یک هیات مدیره گردشگری و جهانگردی اداره می شود که مدیریت آن زیر نظر وزارت شهرداری میباشد . میزان توریسم در اقلیم کردستان در سال بیش از 2 میلیون نفر است که بیش از 70 درصد آن از مناطق جنوبی عراق به شمال مسافرت می نمایند. مراکز توریستی و طبیعی بسیاری در اقلیم کردستان با قدمت هزاران ساله وجود دارد که برای جهانگردان جاذبه خوبی ایجاد کرده است. سالانه  بیش از 300 هزار گردشگر ایرانی از سه استان اقلیم کردستان عراق دیدن می کنند . بعلت روادید مجانی این ظرفیت برای گردشگران خارجی بویِژه ایران و کشورهای عربی و ترکیه روبه افزایش است.

ابنیه تاریخی و سیاحتی:

ارگ اربیل ، مناره چولی (مناره مظفریه ) , تپه قلیچ آقا ، بازار قیصریه ، مناره باستانی اربیل ، منطقه مسیحی نشین عینکاوه ، محله شاری خه ون (شهر خواب ) ، بازار سنتی و قدیمی قلعه در مرکز شهر اربیل ، بازار شیخلا ، منطقه باداوه ،

در مراکز دو استان دیگر اربیل مانند سلیمانیه , دهوک و شهر عقره یا آکرا نیز محل های تاریخی و دیدنی و جاذبه های توریستی فراوانی وجود دارد .

 هتل‌ها:  حدود 430 هتل 3و 4 و 5 ستاره در اقلیم هست که مهم ترین ها عبارتند از:

هتل خانزاد ، هتل دیوانیه ، و 45 هتل 5 ستاره دیگ ،هتل شرایتون ،هتل چارچرا (چهارچراغ) ، هتل شیرین‌پالاس ، هتل بیست این ،  هتل برج اربیل (تاوه‌ری هه‌ولیر) ، هتل کوشک شاهان ، هتل نزار ، مهمانخانه سرسنگ  ، مهمانخانه زهور

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | جستجوي پيشرفته | ساعات كار اداري