صفحه اصلی
معرفی سرکنسول
اطلاعیه ها
ملاقات سرکنسول جمهوری اسلامی ایران با وزیر امور پارلمانی

در تاریخ 9/9/1398آقای رشنودی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با آقای جبار یاور دیدار و پیرامون موضوعات مرتبط و منطقه ای بحث و تبادل نظر نمودند.
گالری تصاویر
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
اقتصاد

اوضاع اقتصادی کردستان عرا ق :

   اقتصادی دراقلیم کردستان عراق مبتنی بر بودجه ای است که تقریبا به تناسب جمعیت 17 % این منطقه , از بودجه کلی عراق تامین میشود. بعلت وجود ذخایر عظیم نفت و گاز در مناطق مختلف اقلیم کردستان , دولت اقلیم نگاه به صدور نفت با هماهنگی دولت مرکزی را دارد و در حال حاضر با توافقی که با دولت مرکزی بعمل آمده است قرار است از ابتدای ماه مارس 2015 صدور نفت به میزان 550 هزار بشکه در روز در دستور کار دولت اقلیم قرار گیرد و دولت مرکزی به تناسب جمعیت ، بودجه این منطقه را تامین نماید.  اگر چه زیر ساختهای اقتصادی در کردستان عراق ضعیف است اما با توجه به وجود امنیت نسبی در این منطقه کردها اقدامات قابل توجهی به منظور توسعه و پیشرفت و جذب سرمایه گذاریهای بین المللی برای بازسازی کردستان و ارائه الگویی از توسعه مبتنی بر تجارت و توریسم و صدور نفت انجام داده و در این رابطه قرادادهای کلانی با ترکیه، کشورهای غربی و نیزکشورهای عربی انجام داده اند. مهمترین منابع اقتصادی اقلیم نفت و گاز، کشاورزی و توریسم و تجارت است. در بودجه سال جاری که بالغ بر 14 میلیارد دلار است مهیا کردن فرصتهای شغلی و بهبود خدمات عمومی مورد توجه قرار گفته است.

    کردستان یکی از نقاط نفت خیز بخش سرزمین عراق است.  حدود 50 شرکت خارجی و داخلی از 26 کشور در امر نفت و گاز اقلیم فعال هستند. دولت اقلیم کردستان در امر صادرات نفت و گاز برنامه آینده نگرانه ای  را در ده سال آینده دارد و بناست که تا سال 2020 صادرات نفت اقلیم  به 3 میلیون بشکه نفت و چهارمین صادر کننده نفت در جهان باشد . اکنون اقلیم کردستان به عنوان یک واقعیت جدید و دروازه ورود به عراق مطرح می گردد و دولتها و بخشهای خصوصی به سرعت در حال سرمایه گذاری و ایفای نقش در این رابطه و تثبیت حضور خود در منطقه می باشند.

     با حضور 32  سرکنسولگری خارجی و دفاتر تجاری در اربیل این منطقه در حال حاضر شاهد حضور روز افزون نمایندگی و شرکتهای خارجی می باشد. درحال حاضر حدود 11500 شرکت داخلی و خارجی در اقلیم به ثبت رسیده است. سال 2013  بیش از2650 شرکت خارجی در کردستان عراق به ثبت رسیده که از این تعداد فقط در اربیل 1200 شرکت مربوط به ترکیه می باشد.

    میزان سرمایه گذاری در اقلیم کردستان تاکنون به  24 میلیارد دلار رسیده است. کشورهایی که به طور چشمگیر درحال سرمایه گذاری در اقلیم هستند می توان به آمریکا، آلمان ، فرانسه ، انگلیس، ایتالیا، روسیه ، اوکراین، ترکیه، سوریه ، اردن ، امارات، کویت، هند،کره ، چین و ژاپن اشاره کرد. بیشترین سرمایه گذاریها در بخش ساختمانی، صنعت و توریسم بوده است. این سرمایه گذاری ها در بخش صنعت نفت و گاز بیش از دیگر بخشها بوده است.

 

 فرودگاه ها:

     دو فرودگاه بین المللی  اربیل و سلیماینه برتوسعه روابط خارجی این منطقه بسیار موثر بوده است. فرودگاه اربیل تا سال ۱۹۹۱ پادگان نظامی بود و در سال ۲۰۰۴ بیشتر از آن برای فرود هواپیماهای جنگی آمریکایی استفاده می‌شد. این فرودگاه در دهه ۲۰۰۰ میلادی رتبه بین‌المللی گرفت. بسته شدن مکرر فرودگاه‌های دیگر شهرهای بزرگ عراق همچون بغداد و بصره  به رونق این فرودگاه کمک کرده‌است. افتتاح فرودگاه جدید اربیل در فروردین 90 فرصت مهم دیگری برای افزایش پروازها فراهم آورده است. این فرودگاه جنب فرودگاه قبلی و با مشارکت ترکیه ساخته شد. در هر هفته بیش از یکصد پرواز خارجی به 13 کشور که دارای خطوط پرواز  مستقیم به اربیل هستند ، صورت می گیرد و این بسرعت در حال افزایش است.

- مرزهای اقلیم کردستان با خارج:

الف- مرز رسمی با ایران   :  1- تمرچین-حاج عمران در آذربایجان غربی. 2- باشماق در  استان کردستان.  3- پرویز خان در استان کرمانشاه

- معابر غیر رسمی  : 1- پرویز خان قصر شیرین از استان کرمانشاه.  2- سیرانبند  بانه از استان کردستان. 3-  سوسه کان ( نوسود) کرمانشاه  4- قاسم ره ش از مقابل شهرستان سردشت آذربایجانغربی

ب-  مرز رسمی با کشور ترکیه :

1- ابراهیم خلیل و یک مرز دیگر که در حال باز شدن است. ترکیه در نظر دارد 4 گذرگاه در مرز با اقلیم باز نماید.

ج- مرز  غيررسمی با کشورسوریه:

فیش خاپور  ( قامیشلو) و ربیعه

1

Investment Guide

1

Investment Law in the Kurdistan Region

1

Concrete Investment Opportunities List Kurdish

1

BOI Spotlight Agriculture

1

Concrete Investment Opportunities List Arabic

1

BOI Spotlight Industry

1

Concrete Investment Opportunities List English

1

Leaflet Media Companies

       
       
       
E

Investment Factsheet Kurdish

1

Information Sheet Licensing Process Kurdish

E

Investment Factsheet Arabic

1

Information Sheet Licensing Process Arabic

E

Investment Factsheet English

1

Information Sheet Licensing Process English

E

Investment Factsheet Chinese

1

Information Sheet Licensing Process Chinese

Investment Factsheet Farsi

1

Information Sheet Licensing Process Farsi

Investment Factsheet French

1

Information Sheet Licensing Process French

Investment Factsheet German

1

Information Sheet Licensing Process German

Investment Factsheet Italian

1

Information Sheet Licensing Process Italian

Investment Factsheet Japanese

1

Information Sheet Licensing Process Japanese

Investment Factsheet Russian

1

Information Sheet Licensing Process Russian

Investment Factsheet Spanish

1

Information Sheet Licensing Process Spanish

 

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | جستجوي پيشرفته | ساعات كار اداري