صفحه اصلی
معرفی سرکنسول
اطلاعیه ها
ملاقات سرکنسول جمهوری اسلامی ایران با وزیر امور پارلمانی

در تاریخ 9/9/1398آقای رشنودی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با آقای جبار یاور دیدار و پیرامون موضوعات مرتبط و منطقه ای بحث و تبادل نظر نمودند.
گالری تصاویر
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
اطلاعات کلی

اطلاعات کلی در باره اقلیم کردستان عراق :  

  اقلیم کردستان عراق یک منطقه خودگردان  در بخش شمالی کشور عراق با نظام فدرالی است. کردستان عراق از شرق با جمهوری اسلامی ایران ،  از شمال با ترکیه‌ و از غرب با سوریه هم ‌مرز است. مرکز آن شهر اربیل  (هولیر ) و عنوان اعلامی آن :"حكومه‌تی هه‌ریمى كردستان"  ( دولت اقلیم کردستان) می باشد.

    منطقه امروزی کردستان عراق در دوران باستان بخش اصلی امپراتوری آشور را تشکیل می‌داد. در زمان ساسانیان منطقه امروزی عراق را ناحیه سورستان یا دل ایرانشهر می‌نامیدند و طبق تقسیمات کشوری ایران آن زمان، سورستان به دوازده استان و شصت و دو (شهرستان) تقسیم شده بود. بیشتر بخش خاوری منطقه امروزی کردستان عراق در استان شادی پیروز قرار داشت.  شمال غربی کردستان عراق استان بالا نام داشت. شهرهای بزرگ آن دوره در این منطقه، اربیل، گرمیان  (کرکوک امروزی) و آشب (عمادیه امروزی) بودند.

    همه منطقه امروزی کردنشین تا سال ۱۵۱۴ میلادی یکی از ایالات ایران بود.  که در جنگ جالدران بین نیروهای شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم عثمانی (سال ۱۵۱۴ م) بر اثر شکست ایران، بخشی از این مناطق از ایران جدا و نصیب عثمانی گردید (کردستان عثمانی).

زبان رسمی : کردی ، عربی

مرکز اداری: اربیل

ساختار سیاسی: دموکراتیک

رئیس منطقه کردستان عراق : مسعود بارزانی

 رئیس دولت منطقه کردستان عراق: نیچروان بارزانی  

تاسیس: از سال  1992  اعلام رسمی حکومت منطقه کردستان عراق اعلام شد.

جمعیت: آمار نفوس به تعداد 2 / 5 میلیون نفر اعلام شده است.

وسعت: 78736 کیلومتر مربع در استانهای اربیل , سلیمانیه و دهوک را شامل می شود که در حدود 17 درصد کل عراق را شامل می شود، البته رهبران کرد کرکوک, بخشی از استانهای نینوا , دیاله و موصل را که بنام مناطق موردمنازغه معروف است , شامل کردستان می دانند، که این مهم مورد اعتراض حکومت مرکزی عراق بوده و دولت عراق  مساحت 16 درصدی را می پذیرد.

 تراکم : 40 نفر در کیلومتر مربع

روز ملی : عید نوروز اول فروردین

واحد پول: دینار

ادیان درکرستان عراق : در کردستان عراق تنوع مذهبی وجود دارد بطوری که در این منطقه ادیان و مذاهب مختلفی وجود دارد :

1- اسلام دین رسمی کردستان عراق است. مذهب اکثر مردم شافعی است.

2- مسیحیت 

3- ایزدی ها که در اصطلاح عوام به یزیدی ها هم مشهور هستند .

4- علی الهی یا قزل باش

5- اهل حق

6- صوفی گری

5- کلیسای سریانی شرق شامل مذاهب مسیحی کلدانی , آشوری می باشند.

7- یهودی ها ( در اطراف آکری تعدادی وجود دارند و اکثرا مهاجرت کرده اند)

 

اربیل :

 

   اَربیل (درکردی هه‌ولیر) یکی از شهرهای کردستان ، مرکز استان اربیل و پایتخت حکومت کردستان عراق است. مختصات جغراقیایی آن ۳۶و ۱۲ شمالی و ۴۴و۰۱ شرقی است ودر ۸۰ کیلومتری شرق موصل قرار گرفته‌ است. جمعیت این شهر در سال 2005  تعداد ۹۹۰ هزار نفر برآورد شد. اما حکومت اقلیم آنرا بیش از  یک میلیون و 400 هزار نفر اعلام کرده است. با توجه به نرخ بالای موالید و ساخت و سازها و سیاست جذب جمعیت از مناطق دیگر این آمار بسرعت در حال افزایش است.  

    میزان توسعه  شهر اربیل ظرف این چند سال بسیار زیاد بوده که به نظر می رسد جمعیت فعلی بیش از این رقمی باشد که اعلام شده است .

 

 

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | جستجوي پيشرفته | ساعات كار اداري