صفحه اصلی
معرفی سفیر یا نمایندگی
اطلاعیه ها
دیدار سرکنسول جمهوری اسلامی ایران اعضای فراکسیون حزب دمرکرات کردستان عراق

دیدار اعضای کمیته صلح استان صلاح الدین باسرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل
گالری تصاویر
پيوند هاي مهم
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه

امروز: دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ |
⭕️ آقای مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با حضور در پارلمان با آقای هیمن هورامی و تنی چند از اعضا لیست حزب دموکرات در پارلمان کردستان عراق دیدار و پیرامون آخرین تحولات منطقه ای تبال نظر کردند. سرکنسول کشورمان در این دیدار با تبریک برگزاری موفق انتخابات ، اعتماد بالای مردم به لیست حزب دموکرات را سرمایه ای گرانسنگ برای این حزب دانست و برای موفقیت اعضا آرزوی توفیق کرد. 🔹آقای همین هورامی با ابراز خرسندی از حضور سرکنسول و هیات همراه در پارلمان ، از ابراز محبت آقای عبادی قدردانی با بیان سوابق همکاری های مشترک فی مابین ، ایجاد فرصت های لازم برای تقویت روابط پارلمانی بویژه ارتباط با کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی و تبادل تجربیات را خواستار شدند. 🔹دو طرف همچنین ضمن آشنایی با چگونگی ارائه خدمات کنسولی به اتباع عراقی و هموطنان ایرانی مقیم در اقلیم در خصوص همکاری پارلمانی بمنظور تقویت روابط اقتصادی گفتگو کردند. 🔸پارلمان اقلیم کردستان عراق دارای ۱۱۱ نماینده است که از سوی مردم انتخاب می شوند.
⭕️ اعضای کمیته صلح استان صلاح الدین عراق متشکل از مقامات حکومتی ، سران عشایر ، روحانیون و نمایندگان شورای استانی در تاریخ ۲۲آبان ۹۷ با حضور در محل نمایندگی با آقای مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل دیدار و از حمایت های همه جانبه ایران از دولت و ملت عراق در مبارزه با گروه تروریستی داعش تشکر و قدردانی کردند. 🔸هیات صلح صلاح الدین که متشکل از بزرگان سنی و شیعه است ، همکاری ایران در سرکوب گروهک تکفیری داعش در زمان تنهایی ملت و دولت عراق را بی بدیل دانسته و حضور جدی کشورمان در بازسازی وگسترش روابط علمی و فرهنگی و اقتصادی در استان صلاح الدین را خواستار شدند. مرتضی عبادی سرکنسول کشورمان در این دیدار با ابراز خرسندی از همکاری مشترک بزرگان شیعه و سنی و شخصیت های بارز عشایری خاطر نشان ساخت: 🔹شکل گیری داعش توطئه ای خائنانه از سوی سازمان های جاسوسی آمریکا و سعودیه بود تا علاوه بر نابودی سرمایه های مادی و معنوی عراق، ادیان و مذاهب ، بویژه شیعه و سنی را با هم درگیر و منابع ملت عراق را غارت نمایند ، اما درایت علما اسلام بویژه حضرت آیت الله سیستانی ، مردم مسلمان عراق را در کنار ارتش و پیشمرگه در مقابل داعش قرارداد و از این رو بطور همزمان علاوه بر موفقیت نظامی بر گروهک های تکفیری بر شکست استراتژی خائنانه آمریکا و سعودی به میروزی رساند. 🔹حضور بزرگان شیعه و سنی استان صلاح الدین نوید آینده ای روشن برای مردم این استان است و جمهوری اسلامی ایران از این همدلی شما خرسند است. 🔹 سرکنسول ایران افزود: متاسفانه عده ای در داخل نیز از همان ابتدای درگیری ها تلاش داشتند گروهک داعش را به منزله نماینده ی اهل سنت معرفی نمایند که جمهوری اسلامی ایران ، هرگز این توطئه را که وحدت صفوف مسلمین را نشانه رفته بود ، نپذیرفته و پر واضح است اهل سنت نیز همچون دیگر مذاهب و پیروان ادیان از آسیب دیدگان جنگ داعش هستند. 🔹 مرتضی عبادی در ادامه صحبت با بزرگان استان صلاح الدین با یادآوری وظیفه سنگین بزرگان گفت: داعش و همپیمانان آنها ظلم زیادی را نسبت به مردم روا داشتند و جوانان رشیدی در این راه به شهادت رسیدند لذا آلان که پیروزی حاصل شد و مردم به موطن خویش بازگشته یا مراجعت خواهند کرد وظیفه سنگینی بر دوش بزرگان نهاده شد تا حس انتقام جویی افراد را کنترل و ضمن حمایت از همدیگر ، به دولت فرصت دهند تا برای باسازی خرابی ها تلاش نمایند. 🔹وی افزود: البته تا زمانی که مدارس تربیتی سعودیه فعالند قطعا تفکر تکفیری نیز باقیست لذا بر علما و بزرگان است با تلاشی مضاعف مردم را نسبت به توطئه ها ، آگاه و به معرفی اعتقادات راستین اسلامی اهتمام بورزند. 🔹 سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پایان صحبت خود با آرزوی توفیق برای دولت و ملت برادر عراق آمادگی کشورمان را منطبق با توافقات دولتین برای توسعه روابط علمی و فرهنگی و اقتصادی و مبادلات تجاری و بازرگانی اعلام کرد.
آخرین تحولات منطقه ای و تاثیر تحریم ظالمانه آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران در دیدار آقای مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل و آقای عثمان شوانی مشاور و مسئول کمیته اقتصادی نخست وزیری اقلیم کردستان مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت. مرتضی عبادی در این دیدار ضمن عادی دانستن تحریم آمریکا بر علیه ایران خاطر نشان کرد: ملت و دولت ایران از ۴۰سال قبل تحریم آمریکا را تجربه و به آن عادت کردند با این تفاوت که دولت آمریکا در گذشته قادر بود برخی کشورها و سازمان های بین المللی از جمله شورای امنیت را با خود همراه نماید و حتی قطعنامه هایی را بر علیه ملت ایران تصویب نماید اما امروز حتی دوستانش تمایلی به همراهی با آنها ندارند . عبادی افزود : امروز دولت ها و ملت ها بر اینکه هیچ منطقی در تحریم آمریکا بر علیه ایران وجود ندارد واقفند لذا شخصیت های مستقل ، نوع اتخاذ موضع در برابر تصمیم یکجانبه آمریکا علیه ایران را محک میزان استقلال کشورها در مقابل یکجانبه گرایی دولت خودشیفته آمریکا ارزیابی می کنند. مشاور نخست وزیر اقلیم کردستان عراق پیوند طرفین را برادرانه دانست و با توجه به تاثیر مستقیم روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر زندگی مردم کردستان عراق ، استمرار آنرا را ضروری دانست.
مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران با حضور در دفتر روابط حزب دمکرات کردستان عراق با علی حسین عضو شورای رهبری و مسئول روابط امور داخلی دیدار کرد. در این دیدار تحولات جاری در منطقه ، عراق و اقلیم مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت . 🔹علی حسین با تاکید بر دوستی دیرینه کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران ، روابط فی مابین را به لحاظ پیوستگی فرهنگی کم نظیر توصیف کرد. 🔹وی روابط اقتصادی و تجاری با همسایگان از جمله ایران را برای اقلیم کردستان عراق با اهمیت دانسته و وضعیت اقتصادی ایران را بر اقلیم اثر گذار دانست . 🔸مرتضی عبادی نیز با اشاره به پیوند های تاریخی و ضرورت تحکیم آن گفت در ماههای اخیر ارائه خدمات کنسولی از جمله صدور روادید از رشد قابل اعتنایی برخوردار بوده است . 🔸عبادی با تاکید بر عدم تاثیر جدی تحریم های ظالمانه و یک جانبه رژیم آمریکا بر اقتصاد ایران گفت ما به رفتار تحریمی آمریکا عادت کرده ایم چرا که حدود 40 سال است با این پدیده مواجه هستیم و لذا حرف جدیدی محسوب نمی شود .
⭕️ آقای دکتر موفق یحیی رییس دانشگاه فنی شمال با مرکزیت موصل با آقای مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل دیدار و گفت وگو کردند 🔹دکتر موفق یحیی در این دیدار ضمن قدردانی از توجه سرکنسولگری اربیل به ارتباطات بین دانشگاهی ، سفرش به تهران و بازدید از نمایشگاه نانو تکنولوژی را ارزنده دانسته و پیشرفت های علمی جمهوری اسلامی ایران را ستود. 🔹رییس دانشگاه فنی موصل و هیات همراه که با پیگیری سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار به تهران سفر کردند با ابراز خرسندی ، ظرفیت های علمی و آموزشی جمهوری اسلامی ایران را فرصت مناسبی برای دانشگاه فنی شمال دانسته و بر ضرورت توسعه روابط تاکید کرد. 🔹سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل نیز در این دیدار آمادگی کامل نمایندگی را برای گسترش روابط بین دانشگاهی اعلام نمود. وی خاطر نشان ساخت یکی از ویژگی های دانشگاه های فنی و حرفه ای تربیت دانشجویان کارآفرین است که علم و صنعت را با هم در آمیخته و می تواند پاسخگوی بخشی از نیازهای جامعه باشد از این رو باتوجه به نیاز جدی استان نینوا عراق به این قشر از تحصیل کرده ها ، پیوند بین مراکز مرتبط امری ضروری و نمایندگی به آن اهتمام دارد. 🔹آقای مرتضی عبادی در پایان این دیدار با تسلیم دعوتنامه ای از سوی ریاست دانشگاه فنی و حرفه ای تهران، از ریاست دانشگاه دعوت کرد در راس هیاتی از دانشگاه فنی و حرفه ای دیدن نمایند. 🔸دانشکده های دانشگاه فنی شمال در شش استان عراق توزیع و حدود ۲۰۰۰۰دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند
آقای مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران با سرلشگر جبار یاور معاون وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت و گو کرد. معاون وزیر پیشمرگه در این دیدار ضمن قدردانی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از اقلیم کردستان در مقابله با گروهک تکفیری داعش ، افزود مقامات اقلیم مخالف سوء استفاده گروها از مرزهای مشترک بوده و نسبت به حفظ امنیت آن احساس مسئولیت می کنند.
مرتضی عبادی: تحریم قلدورمآبانه آمریکا علیه ایران هیچ تاثیری در روابط اقتصادی با کردستان عراق ندارد. 🔹مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل در تاریخ ۱۵ آبان ۹۷ با حضور در مرکز اتاق بازرگانی اقلیم کردستان عراق با رییس و اعضاء اتاق دیدار و تبادل نظر کرد. 🔹سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در این دیدار ضمن بررسی توافقات قبلی ، سه مساله نبود حمل یکسره کالا ، کمبود خودرو در طرف عراقی برای جابجایی کالا و عدم وضوح حق ترانزیت از طرف اقلیم و همچنین نبود مدیریت واحد در بازارچه ، تعطیلات زیاد و محدودیت ساعت کاری از طرف ایران را بخشی از علل عدم رضایت تجار و بازرگانان طرفین دانست و ابراز امیدواری کرد با افزایش دیدارهای استانی در میان طرفین نسبت به افزایش روزافزون مبادلات تجاری اقدام شود. 🔹مرتضی عبادی همچنین پیرامون بازگشت تحریم آمریکا به بهانه های حمایت از تروریسم و قدرت موشکی بر علیه ایران خاطرنشان کرد: اگر همه حق داشته باشند در خصوص حقوق بشر و مقابله با تروریسم حرف بزنند حداقل آمریکا که با کشتار سرخ پوستان حکومت خود را شکل داد و از بمب های اتمی بر علیه دولت و ملت دیگر استفاده کرد و در بمباران شیمیایی مردم بی گناه سردشت و حلبچه توسط صدام از رژیم بعث حمایت کرد و بنیانگذار گروهک های های تروریستی طالبان ،القائده، داعش است نباید از حقوق بشر و قوانین بین المللی و تروریسم سخن براند. آمریکا آنچرا که باید برای دولت ها و ملت های منطقه آشکار کند اینکه سران داعش که در نبرد نیروهای مسلح عراق تحت محاصره قرار گرفته بودند ولی با هلی برن آنها را از مناطق مخلتف از جمله حویجه و موصل جمهوری عراق نجات دادند در کجایند و قصد دارند از آنها برعلیه کدامیک از ملت های منطقه یا اروپا و آفریقا استفاده نماید؟ 🔹سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در توضیح تاثیر تحریم در روابط اقتصادی ،خطاب به اعضای اتاق بازرگانی گفت: آمریکایی ها بر بی اثری تحریم خود واقفند و استثناء کردن کشورهای اصلی خریدار نفت ایران از تحریم ، خود دلیلی بر استیصال این کشور در اجرای آن است چرا که کشور ها براحتی حاضر نخواهند شد منافع خود را فدای تصمیم ظالمانه طرف سومی که حمایت متحدین و سازمان ملل و ملت های آگاه را از دست داده است ، نمایند. 🔹عبادی در بخش دیگری از سخنان خود برای اعضای اتاق بازرگانی اقلیم کردستان عراق گفت: قیمت وکیفیت وشناخت از توانمندی و ظرفیت همدیگر و سهولت در جابجایی کالا و همچنین اشتراکات تاریخی و فرهنگی، پیوندی مستحکم را در میان طرفین بوجود آورد که تحمیل تحریم از سوی طرف سوم بر روابط ایران و اقلیم را دشوار کرد. البته آمریکایی ها نیز با توجه به عدم همراهی کشورهای دوست و اتحادیه اروپا و سازمان ملل دریافتند که راه دشوار و بی نتیجه ای را باید به تنهایی طی کنند. 🔹سرکنسول ایران در بی تاثیری تحریم دلاری آمریکا افزود: کدامیک از شما تجار حاضر که از طرف های تجاری با ایران هستید تا کنون قیمت کالای وارداتی از ایران را با دلار پرداختید؟ هیچ کدام ، چرا ؟ برای اینکه دلار از سال ۲۰۰۳ تا کنون در معاملات فی مابین ایران و عراق وجود نداشته و حذف گردید لذا معاملات طرفین با ارز ملی صورت می گرفت. از این رو بود و نبود دلار در روابط تجاری با عراق تاثیری نداشته و حمل و نقل کالا نیز به کشتی سانچی مورد تحریم ( غرق شده سال قبل)نیاز ندارد. 🔹سرکنسول ایران در خاتمه افزود : مطمئن هستیم با توجه به تمهیدات مقامات طرفین و جهت گیری ایران برای حمایت جدی از فعالان اقتصادی بخصوص تصویب تسهیلات ویژه برای صادرکنندگان کالای ایرانی ، روابط اقتصادی ایران با همسایگان بیش از پیش توسعه خواهد یافت. 🔸آقای دارا جلیل خیاط رییس اتاق بازرگانی اقلیم کردستان عراق و همچنین تنی چند از اعضاء و فعالان تجاری نیز در صحبت های جداگانه ای ضمن بیان پیشینه ی همکاری های مشترک و یادآوری خدمات ویژه جمهوری اسلامی ایران نسبت به مردم کرد ، روابط تجاری و بازرگانی با ایران را اقتصادی و در منفعت طرفین دانسته و تلاش مقامات برای گسترش هرچه بیشتر آنرا ضروری دانستند‌. تجار وبازرگانان کرد در ادامه سخنان خود ضمن اعلام رضایت از کالای ایرانی ، تحریم اقتصادی آمریکا بر علیه ایران را بی ارتباط با روابط اقتصادی ایران و کردستان عراق دانسته و بر گسترش تجارت فی مابین تاکید کردند.
نمایندگان دانش آموزان ایرانی مجتمع آموزشی جمهوری اسلامی ایران در اربیل همزمان با ۱۳آبان روز دانش آموز و روز ملی مبارزه با استکبار با سرکنسول کشورمان در اربیل دیدار و گفت وگو کردند. 🔸مرتضی عبادی سرکنسول کشورمان در این دیدار ضمن تبریک روز دانش آموز با برشمردن مناسبت های این روز از جمله دستگیری و تبعید امام راحل به ترکیه توسط دست نشانده امریکا در سال ۴۳ و شهادت ۵۶ نفر از دانش آموزان و مردم انقلابی تهران در سال ۵۷ در مبارزه با رژیم وابسته و تسخیر لانه جاسوسی امریکاگفت : آمریکا قادر به تحمل کشورهای مستقل نبوده لذا از چهل سال قبل و بعد پیروزی انقلاب راهکارهای دشمنی متعددی را در دشمنی با ملت ایران امتحان کردند و همواره شکست را تجربه کردند. وی در ادامه صحبت افزود: تسخیر لانه جاسوسی و موفقیت ایران در صحنه های مختلف و مقاومت و پایداری ملت ایران به عنوان سرمایه نظام اسلامی توانست ابهت امریکا را که روزی با حرکت ناوگانش ازغرب ،دولت هایی در شرق سقوط می کردند را شکسته و آنها را بی آبرو نماید و دشمنی امروز امریکا به نام تحریم نیز به فضل الهی و همت ملت و دولت ایران در هم خواهد شکست. 🔸دانش آموزان همچنین از بخش های مختلف سرکنسولگری جمهوری اسلامی در اربیل بازدید و توضیحات کارشناسان نمایندگی را در خصوص خدمات کنسولی دریافت نمودند. 🔸مجتمع آموزشی جمهوری اسلامی ایران در اربیل در سال ۱۳۹۳ تاسیسو ۲۰۰ دانش آموز از پایه اول تا دوازدهم در آن مشغول تحصیل هستند
آقای مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل در تاریخ۱۳آبان ۱۳۹۷ با آقای سعدی احمد پیره عضو ارشد دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق دیدار و گفت وگو کرد. در این دیدار تحولات منطقه و عراق و اقلیم و همچنین روابط فعال تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با عراق و بویژه اقلیم کردستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و دو طرف بر تسهیل در امور تجاری فعالان اقتصادی و توسعه صنعت گردشگری تاکید کردند. 🔹در حاضر حدود سه هزار نفر بطور روزانه از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان روادید سفر به ایران را دریافت می نمایند
دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از سفری دو روزه به مسکو و بروکسل به منظور گفتگو و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام، دقایقی پیش به تهران بازگشت.
وزیر خارجه: بنده هستم، نوار و کلیپ سخنانم نیز موجود است، دوستان گوش کنند و اگر جایی را متهم کردم آن وقت سؤال کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن عملیات تروریستی در تکریت عراق که چندین کشته و زخمی بر جای گذاشت با دولت و ملت عراق و خانواده جانباختگان و مجروحان این جنایت بی شرمانه تروریستی ابراز همدردی کرد.
رشید خالیکوف دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور مشارکت های بشردوستانه و هیات همراه با حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار و گفتگو کردند.
" خوشحالیم که میزبان هیات عالیرتبه عراقی به سرپرستی رئیس جمهور برهم صالح بودیم. با مقامات عراقی در خصوص قدم های بعدی برای همکاری مشترک در زمینه صلح و امنیت منطقه ای گفتگو و تبادل نظر سازنده داشتیم. در تمامی جنبه های روابط همسایگی تعهدات مشترک، محکم و شرایط برد - برد را مد نظر قرار دادیم. منطقه ما اولویت ماست. "
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (شنبه) در دیدار آقای برهم صالح رئیس جمهور عراق و هیأت همراه، با ابراز خرسندی از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمانی در عراق و انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر و مسئولان دیگر و ایجاد ثبات و استقرار، تأکید کردند: راه غلبه بر مشکلات و مقابله با توطئه های بدخواهان، حفظ اتحاد ملی در عراق، شناخت صحیح دوست و دشمن و ایستادگی در مقابل دشمن وقیح، تکیه بر نیروی جوانان و حفظ و تقویت ارتباط با مرجعیت است.
رئیس‌ جمهور با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه ایران و عراق در بخش‌های مختلف، بر ضرورت تلاش در راستای توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات تهران- بغداد تاکید کرد.
رئیس جمهور، روابط ایران و عراق را از لحاظ تاریخی، فرهنگی، مصالح ملی و منطقه ای، روابطی مهم و ویژه برشمرد و تاکید کرد: امروز ارزش مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و عراق به حدود 12 میلیارد دلار می رسد که با توجه به ظرفیت های گسترده ای که دو کشور از آن بهره مند هستند ، این رقم می تواند به 20 میلیارد دلار افزایش یابد.
هشتمين نشست مشترک کنسولی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوري قزاقستان در تاریخ ۹۷/۸/۲۲ در محل وزارت امور خارجه و به ریاست آقايان محمدي و اميتبايف مدیران كل کنسولی وزارت امور خارجه دو كشور در تهران برگزار گردید.
دیدار سرکنسول جمهوری اسلامی ایران اعضای فراکسیون حزب دمرکرات کردستان عراق
اخبار
⭕️ آقای مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با حضور در پارلمان با آقای هیمن هورامی و تنی چند از اعضا لیست حزب دموکرات در پارلمان کردستان عراق دیدار و پیرامون آخرین تحولات منطقه ای تبال نظر کردند. سرکنسول کشورمان در این دیدار با تبریک برگزاری موفق انتخابات ، اعتماد بالای مردم به لیست حزب دموکرات را سرمایه ای گرانسنگ برای این حزب دانست و برای موفقیت اعضا آرزوی توفیق کرد. 🔹آقای همین هورامی با ابراز خرسندی از حضور سرکنسول و هیات همراه در پارلمان ، از ابراز محبت آقای عبادی قدردانی با بیان سوابق همکاری های مشترک فی مابین ، ایجاد فرصت های لازم برای تقویت روابط پارلمانی بویژه ارتباط با کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی و تبادل تجربیات را خواستار شدند. 🔹دو طرف همچنین ضمن آشنایی با چگونگی ارائه خدمات کنسولی به اتباع عراقی و هموطنان ایرانی مقیم در اقلیم در خصوص همکاری پارلمانی بمنظور تقویت روابط اقتصادی گفتگو کردند. 🔸پارلمان اقلیم کردستان عراق دارای ۱۱۱ نماینده است که از سوی مردم انتخاب می شوند.
دیدار اعضای کمیته صلح استان صلاح الدین باسرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل
اخبار
⭕️ اعضای کمیته صلح استان صلاح الدین عراق متشکل از مقامات حکومتی ، سران عشایر ، روحانیون و نمایندگان شورای استانی در تاریخ ۲۲آبان ۹۷ با حضور در محل نمایندگی با آقای مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل دیدار و از حمایت های همه جانبه ایران از دولت و ملت عراق در مبارزه با گروه تروریستی داعش تشکر و قدردانی کردند. 🔸هیات صلح صلاح الدین که متشکل از بزرگان سنی و شیعه است ، همکاری ایران در سرکوب گروهک تکفیری داعش در زمان تنهایی ملت و دولت عراق را بی بدیل دانسته و حضور جدی کشورمان در بازسازی وگسترش روابط علمی و فرهنگی و اقتصادی در استان صلاح الدین را خواستار شدند. مرتضی عبادی سرکنسول کشورمان در این دیدار با ابراز خرسندی از همکاری مشترک بزرگان شیعه و سنی و شخصیت های بارز عشایری خاطر نشان ساخت: 🔹شکل گیری داعش توطئه ای خائنانه از سوی سازمان های جاسوسی آمریکا و سعودیه بود تا علاوه بر نابودی سرمایه های مادی و معنوی عراق، ادیان و مذاهب ، بویژه شیعه و سنی را با هم درگیر و منابع ملت عراق را غارت نمایند ، اما درایت علما اسلام بویژه حضرت آیت الله سیستانی ، مردم مسلمان عراق را در کنار ارتش و پیشمرگه در مقابل داعش قرارداد و از این رو بطور همزمان علاوه بر موفقیت نظامی بر گروهک های تکفیری بر شکست استراتژی خائنانه آمریکا و سعودی به میروزی رساند. 🔹حضور بزرگان شیعه و سنی استان صلاح الدین نوید آینده ای روشن برای مردم این استان است و جمهوری اسلامی ایران از این همدلی شما خرسند است. 🔹 سرکنسول ایران افزود: متاسفانه عده ای در داخل نیز از همان ابتدای درگیری ها تلاش داشتند گروهک داعش را به منزله نماینده ی اهل سنت معرفی نمایند که جمهوری اسلامی ایران ، هرگز این توطئه را که وحدت صفوف مسلمین را نشانه رفته بود ، نپذیرفته و پر واضح است اهل سنت نیز همچون دیگر مذاهب و پیروان ادیان از آسیب دیدگان جنگ داعش هستند. 🔹 مرتضی عبادی در ادامه صحبت با بزرگان استان صلاح الدین با یادآوری وظیفه سنگین بزرگان گفت: داعش و همپیمانان آنها ظلم زیادی را نسبت به مردم روا داشتند و جوانان رشیدی در این راه به شهادت رسیدند لذا آلان که پیروزی حاصل شد و مردم به موطن خویش بازگشته یا مراجعت خواهند کرد وظیفه سنگینی بر دوش بزرگان نهاده شد تا حس انتقام جویی افراد را کنترل و ضمن حمایت از همدیگر ، به دولت فرصت دهند تا برای باسازی خرابی ها تلاش نمایند. 🔹وی افزود: البته تا زمانی که مدارس تربیتی سعودیه فعالند قطعا تفکر تکفیری نیز باقیست لذا بر علما و بزرگان است با تلاشی مضاعف مردم را نسبت به توطئه ها ، آگاه و به معرفی اعتقادات راستین اسلامی اهتمام بورزند. 🔹 سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پایان صحبت خود با آرزوی توفیق برای دولت و ملت برادر عراق آمادگی کشورمان را منطبق با توافقات دولتین برای توسعه روابط علمی و فرهنگی و اقتصادی و مبادلات تجاری و بازرگانی اعلام کرد.
دیدار با مشاور و مسئول کمیته اقتصادی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق
اخبار
آخرین تحولات منطقه ای و تاثیر تحریم ظالمانه آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران در دیدار آقای مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل و آقای عثمان شوانی مشاور و مسئول کمیته اقتصادی نخست وزیری اقلیم کردستان مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت. مرتضی عبادی در این دیدار ضمن عادی دانستن تحریم آمریکا بر علیه ایران خاطر نشان کرد: ملت و دولت ایران از ۴۰سال قبل تحریم آمریکا را تجربه و به آن عادت کردند با این تفاوت که دولت آمریکا در گذشته قادر بود برخی کشورها و سازمان های بین المللی از جمله شورای امنیت را با خود همراه نماید و حتی قطعنامه هایی را بر علیه ملت ایران تصویب نماید اما امروز حتی دوستانش تمایلی به همراهی با آنها ندارند . عبادی افزود : امروز دولت ها و ملت ها بر اینکه هیچ منطقی در تحریم آمریکا بر علیه ایران وجود ندارد واقفند لذا شخصیت های مستقل ، نوع اتخاذ موضع در برابر تصمیم یکجانبه آمریکا علیه ایران را محک میزان استقلال کشورها در مقابل یکجانبه گرایی دولت خودشیفته آمریکا ارزیابی می کنند. مشاور نخست وزیر اقلیم کردستان عراق پیوند طرفین را برادرانه دانست و با توجه به تاثیر مستقیم روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر زندگی مردم کردستان عراق ، استمرار آنرا را ضروری دانست.
نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | جستجوي پيشرفته | ساعات كار اداري