صفحه اصلی
معرفی سرکنسول
اطلاعیه ها
آقای مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران دراربیل روزشنبه ۹۷/۱۰/۲۹ دراربیل با آقای دکترسامی رئیس دانشکده پلی تکنیک کرکوک دیدارنمود

آزمون بین المللی زبان فارسی موسوم به سامفا در اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق برگزار شد.
گالری تصاویر
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
اخبار > مرتضی عبادی: سفر استاندار اربیل به ارومیه موفق بود


  چاپ        ارسال به دوست

مرتضی عبادی: سفر استاندار اربیل به ارومیه موفق بود

مرتضی عبادی: سفر استاندار اربیل به ارومیه موفق بود

مرتضی عبادی سرکنسول کشورمان در خصوص سفر هیئت اربیل به جمهوری اسلامی ایران گفت: با توجه به وجود اشتراکات مختلف و همجواری ، پیش زمینه های تعمیق روز افزون، روابط کاملا مهیا است و براین اساس طرفین براین باورند تا نواقص موجود در گسترش روابط همه جانبه را شناسایی و نسبت به رفع آن تلاش نمایند.

از این رو سفر آقای نوزادهادی به ‌آذربایجان غربی با رویکرد کاملا اجرایی برای توسعه روابط در حوزه های مختلف صورت گرفت و موفقیت آمیز بود.هیئت اربیل با اهداف تعریف شده ای برای ارتقاء سطح روابط تنظیم شد و بر این اساس مسئولین بخش های حکومتی و خصوصی با اهداف تعریف شده در ترکیب هیئت قرار گرفتند . مرتضی عبادی درخصوص نتایج سفر اشاره داشت:

با توجه به ترکیب اعضاء باید آن را هیئت کار و عمل قلمداد کرد و بر این اساس جلسات کاربردی با حضور اعضاء دو طرف تشکیل شد و میزان پیشرفت در روابط ، نواقص و معایب محتوایی یا اجرایی توافقات گذشته مورد بررسی دقیق قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد که می توان به برخی از آن به اختصار اشاره کرد؛

تاکید طرفین به انجام جلسات استانداران حداکثر هر شش ماه یکبار.

تعیین کمیته پیگیری توافقات به ریاست معاونان استاندار آذربایجان غربی و اربیل که به نشست بررسی پیشرفت توافقات در حداکثر دوماه یکبار موظف شدند .

انجام نشست های مقامات مرزی با ریاست فرمانداران _چومان و پیرانشهر برای بررسی میدانی میزان پیشرفت اشاره داشت.

سرکنسول کشورمان در خصوص توافقات طرفین در رابطه با مواردی که بطور مستقیم در افزایش سطح مبادلات اقتصادی تاثًیر دارداظهارنمود:

علاوه بر حمایت استانداران درتوسعه روابط اقتصادی ، مسئولین سازمان و اتاق های بازرگانی نیز ضمن حضور در جلسات ، راهکار های گسترش سطح مبادلات را مطرح و در نتیجه به رفع برخی از نواقص موجود در ارائه خدمات در محوطه بازارچه تمرچین اشاره کردند فلذا تصمیمات خوبی از قبیل:

حذف تعطیلات جمعه ها و نوروز و اعیاد فطر و قربان .

تاکید بر فعالیت شبانه روزی مرز بین المللی و بازارچه تمرچین .

حمایت از توسعه روابط بخش های خصوصی و برگزاری نمایشگاه ها اتخاذشد.

عبادی افزود اتاق بازرگانی اقلیم در صدد است اردیبهشت ماه همایش تخصصی در اربیل برگزار کند که فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کردستان عراق بدون واسطه راهکارهای ارتقای سطح روابط اقتصادی را مورد برسی قراردهند که حمایت از این ایده نیز مورد تاکید قرار گرفت.

مرتضی عبادی درخصوص دیدار خانواده اسماعیل_کشاورز با استاندار اربیل گفت : خانواده ورزشکار ایرانی محبوس در اربیل بطور مرتب پیگیر وضعیت همسرش که در اربیل بازداشت شد ، بود . از این رو مدتی قبل با حضور در سرکنسولگری اربیل و تلاش دفتر روابط فرصت یافت باهمسرش دیدار کوتاهی داشته باشد . لذا نظر به درخواست ایشان نشستی با آقای نوزاد هادی و آقای شهریاری در حضور اینجانب برگزار شد و خانواده کشاورز گزارشی از وضعیت نامبرده را ارائه دادند که موجب تاثر استاندار اربیل و همراهان شد. استاندار آذربایجان غربی نیز که از اول از طریق سرکنسولگری پیگیر آزادی آقای کشاورز بود مداخله جدی همتای خود در آزادی نامبرده را درخواست نمود.

مرتضی عبادی درخصوص انتشار گزارشاتی مبنی بر شکنجه ایرانیان بازداشت شده در اقلیم از جمله اسماعیل کشاورز اشاره داشت: نظر به محدویت های موجود در ایام تحقیق ،تنها کسی که با اصرار سرکنسولگری و همکاری دفتر روابط فرصت کوتاه چند دقیقه ای یافت تا در ایام بازداشت با آقای کشاورز ملاقات کند همسر و فرزند خردسالش بودند بهر حال حقیقت موضوع در نزد نیروهای امنیتی اربیل و آقای کشاورز و خانواده اش مکشوف است اما مهم اینکه مقامات عالی اقلیم در دیدارهای نمایندگی رفتار های احتمالی ناشایسته را غیر قانونی و قابل برخورد دانستند.

عبادی در خصوص وضعیت دیگر زندانیان افزود :در تعاملی سازنده با حکومت وپارلمان محلی کردستان عراق قوانین عفو زندانیان به محبوسین خارجی نیز تسری یافت و از این رو هیئتی مشغول بررسی پرونده واجدین شرائط آزادی و تخفیف مجازات هستند که تا کنون نیز تعدادی از ایرانیان برابر این قانون مورد عفو قرار گرفتند لذا با پایان کار هیئت مذکور و تعیین تکلیف زندانیان ایرانی مبتنی بر قوانین جدید ، موضوع انتقال دیگر زندانیان نظر به وعده مقامات عالی اقلیم در دستور کار قرار می گیرد.

مرتضی عبادی در زمینه گردشگری افزود: از دیگر موضوعاتی در جلسه استانداران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت مسائل مرتبط به گردشگری بود لذا طرفین ضمن تاکید بر ضرورت تکریم مسافرین، چگونگی ارائه خدمات آسان تر به آنها را مورد بررسی قرارداده و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

مرتضی عبادی در توضیح مطالب مربوط به گردشگری گفت : نواقص موجود در تردد گردشگران به دوبخش اصلی قابل تفکیک است .

اول خدماتی که به هر دو طرف ارتباط دارد از قبیل ساعات کار در مرز که دوطرف به ارائه خدمات شبانه روزی توافق دارند

دوم مواردی که انحصارا به یکی از دو طرف ایرانی با عراقی ارتباط دارد از قبیل خدمات مقدماتی که قبل از ورود به مرز قابل انجام است.

بهر حال نواقصی در هر دو بخش وجود دارد و برخی مطرح و برای بهبود آن برنامه ریزی شد.

آقای مرتضی عبادی در خصوص عمده نواقص یا نقد مرتبط به مسئله گردشگری گفت : ساعات کاری مرز ، دریافت مبلغ بیش از ۲۵۰ دلاری برای کاپو تاژ خودروهای شخصی اتباع عراقی ،بی انظباتی در ارائه پلاک موقت در مرز ایران را از مسائل قابل نقد دانست و افزود علی رغم پیگیری های معمول ، مدیریت راهنمایی و رانندگی پیرانشهر در انتقال دفتر تحویل و فک پلاک موقت در مرز تمرچین خودداری کرد و برابر اعلام طرف عراقی حتی در پیرانشهر نیز تنها در ساعات اداری نسبت به خدمات پلاک موقت اقدام می کنند و علاوه بر آن در تمام تعطیلات ارائه خدمات مرتبط متوقف می شود. براین اساس ضمن وارد دانستن نقد طرف عراقی در مسئله تحویل پلاک باید توجه داشت اینگونه اعمال برخلاف سیاست دولت موجب کاهش شدید تعداد گردشگران زیارتی و سیاحتی و گردشگری سلامت می شود.

وی انتقال سریع دفتر خدمات ارائه پلاک راهنمایی و رانندگی پیرانشهر به مرز تمرچین را تنها راهکار ارتقاء خدمات به گردشگران دانست و افزود: استاندار آذربایجان غربی در دیدار نوزاد هادی اعلام داشت سریعا نسبت به انتقال دفتر مذکور به مرز اقدام خواهد شد و تازمان استقرار دفتر در مرز ، راهنمایی و رانندگی را موظف خواهد کرد همچون مرز بطور شبانه روزی به ارائه پلاک موقت اقدام نمایند.

عبادی در رابطه با هزینه زیاد کاپو تاژ خودروهای شخصی مسافرین عراقی گفت: دفتری عراقی در اربیل موسوم به شبانه روز این هزینه ها را بر مردم تحمیل می کند و این مبالغ ارتباطی با ایران ندارد اما عدم پذیرش مستقیم خودروهای شخصی در مرز ایران فرصت را برای آنها بوجود آورد تا هرمبلغی خواستند از مردم اخذ نمایند.

البته استاندارآذربایجان غربی وعده دادند مقدمات پذیرش خودروهای شخصی که پس از اخذ موافقت گمرک اقلیم برای دوره موقت سفر به ایران تردد دارند در مرز انجام شود ِلذا درصورت اجرای آن ضمن افزایش تعداد گردشگران و تجار و بازرگانان عراقی که با خودروی خود به ایران سفر خواهندکرد هزینه کاپو تاژ و بیمه ای آنان نیز حداقل به یک سوم کاهش خواهد یافت.

سرکنسول ایران همچنین معطلی بیش از حد گردشگران ایرانی در مرز اربیل و عوارض حدود یکصدهزارتومانی هر ورود را یکی از موارد مطروحه با استاندار اربیل دانست و ابراز امیدواری کرد ایشان بانظر مثبت کاهش هزینه ها را پیگیری نماید.

سرکنسول کشورمان عدم معرفی بیمارستان ها و دفاتر مجاز گردشگری و گردشگری سلامت استان آذربایجان غربی به کنسولگری و عدم حضور دفاتر راهنما در صفر مرزی و نبود روابط فعال بیمارستانی و گردشگری بین مراکز ارومیه و اربیل را از حلقه های مفقوده در ارتقاء ارائه خدمات گردشگری دانست و آمادگی نمایندگی برای ایجاد هماهنگی را اعلام نمود


٠٨:٥٢ - 1396/12/19    /    شماره : ٥٠٤١١٢    /    تعداد نمایش : ١٧٩خروج
نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | جستجوي پيشرفته | ساعات كار اداري